Richard Minne 50 jaar dood en andere memorabele feiten

Wat gebeurde er vijf, tien, twintig, vijfentwintig, vijftig…. jaar geleden in de Gentse letteren, dat het herdenken waard is?
Op 1 juni 2015 is de weerbarstige Gentse dichter Richard Minne 50 jaar dood. Nog maar 5 jaar geleden stierf theatermaker Eric de Volder die 10 jaar geleden nog werd bekroond met de Prijs voor Letterkunde van de Vlaamse Provincies. Peter Terrin won in 2010 de European Union Prize for Literature, Stefan Hertmans werd 20 jaar geleden bekroond met de driejaarlijkse Prijs van de Vlaamse Gemeenschap voor Poëzie (de vroegere staatsprijs) en het inmiddels (mede door de Vlaamse overheid) uitgerangeerde Figurentheater Taptoe werd toen nog Cultureel ambassadeur van Vlaanderen.

De tijden veranderen. Literair Gent helpt u in herinnering roepen wie zoveel jaar eerder in en over Gent schreef of zich voor de Gentse letteren verdienstelijk, dan wel onsterfelijk maakte, zonder onderscheid des persoons. Een overzicht:

Eric de Volder


Miguel Delibes
(Valladolid/Spanje, 1920-2010)
Eric De Volder (Sint-Niklaas, 1946 - Gent, 2010)
Henri van Daele (Zele, 1946 - 2010)
Figurentheater Taptoe (Gent, 1968-2010)

 

Lut de Block wordt voor een tweede termijn benoemd tot plattelandsdichter (2010-2011).
Johan De Boose: Provinciale prijs essay en monografie voor De poppenspeler en de duivelin.
Annelies de Hertogh: Gentse Michel Casteelsprijs voor cursiefjes 2010.
Rik Dereeper: Gentse Buffalo-gedichtenwedstrijd 2010 met “Tableau vivant na derde rode kaart”.
Bernard Dewulf: Inktaap 2010 voor zijn boek Kleine dagen.
Danny Dobbelaere, vormgever-dichter: Plantin Moretusprijs voor het best verzorgde boek (Practicum of het steriele schrijven van Willy Roggeman).
Tom Lanoye: vijfjaarlijkse KANTL-prijs podiumteksten voor Atropa (2008).
Delphine Lecompte:C. Buddingh’-prijs voor het beste poëziedebuut voor De dieren in mij.
Henning Mankell: Crimezone Thriller Award 2010 voor De gekwelde man.
Erwin Mortier: Geuzenprijs van Gents studentengenootschap 't Zal Wel Gaan.
Jan H. Mysjkin: vertaalprijs van het festival Poesis International van Satu Mare 2010.
Richard Powers: wordt lid van de American Academy of Arts and Letters.
Roel Richelieu van Londersele, voormalig Gents stadsdichter: Herman de Coninck-publieksprijs voor het beste gedicht, "Mats"; hij wordt ook de nieuwe landschapsdichter 2010.
Peter Terrin: European Union Prize for Literature voor De bewaker.
Marc Tritsmans: poëzieprijs Melopee 2010 van de Oost-Vlaamse gemeente Laarne.
David Troch, huidig stadsdichter van Gent: Turing Nationale Gedichtenwedstrijd & Gents Ambassadeur van het stadsgedicht.
Laure van den Broeck, Gentse jeugdschrijfster: Boekenwelp 2010 voor haar debuut De zeventiende zomer van Maurice Hamster.
Annelies Verbeke: Provinciale prijs letterkunde 2010 voor haar roman Vissen redden.
Kathleen Vereecken: Kleine Cervantes voor Ik denk dat het liefde was (2009).
Christiaan Weijts: Gerard Walschapprijs 2010 voor Via Cappello 23 (2008).
Frank Zonderland: Nederlands-Vlaamse Strellus Poëzieprijs 2010.

Prosper de Smet

 

Jeanneke Boon (meisjesnaam Jeanette Charlotte de Wolf, 1915 - 2005)
Berten De Bels (Gent, 1939 - 2005)
Prosper de Smet (Gent, 1919 - 2005)
Albert de Swaef (Vlierzele, 1915 - 2005?)
Theun de Vries (Veenwouden, 1907 - Amsterdam, 2005)
Jan d’Haese (Aalst, 1922 - ?, 2005)
Line Lambert (Lier, 1907 - Zwijnaarde, 2005)
Els Leemans (Elsene, 1958 - Aalst, 2005)
Maria Rosseels (Borgerhout, 1916 - Brasschaat, 2005)


Kristien Aertssen
, kinderboekenauteur & -illustrator: Grote Prijs Picturale van de stad Ronse.
Nic Balthazar:
Tony Fakkel Award voor zijn eerste theatertekst Niets.
Romain Deconinck: door de lezers van dagblad De Gentenaar verkozen tot “Gentenaar van alle tijden”.
Ward Desloovere:
wint sms-poëziewedstrijd OdeGand 2005.
Eric de Volder: Prijs voor Letterkunde van de Vlaamse Provincies 2005 voor zijn toneelstuk Achter ’t eten, dat een jaar eerder ook al de Grote Theaterfestivalprijs won.
Emad Fouad, Arabische, in Gent wonende schrijfster: wint met het gedicht Als de enige bron in woestijn de Nederlandse El-Hizjra Literatuurprijs.
Literair Gent: de VGI ICT-Innovatieprijs van de Nederlandse Vereniging voor Geschiedenis en Informatica.
Jean-Claude Van Rijckeghem en Pat Van Beirs: Kleine Cervantes-jeugdliteratuurprijs voor hun historische jeugdroman Jonkvrouw.


 

Marcel Brauns (Hasselt, 1913 - 1995)
Walter Eysselinck
(Gent, 1931 - 1995)
Bert Peleman (Puurs, 1915 - Antwerpen, 1995)
May Sarton
(Wondelgem/Gent, 1912 - York, Maine/V.S., 1995)
Frans Smets
(Ruisbroek, 1912 - 1995)
André (Dries) Waterschoot
(Sint-Niklaas, 1923 - Wemmel, 1995)

 

 

Daniel Billiet: Tieltse prijs Dichter bij de jeugd voor 5 gedichten uit Wat de ogen niet horen.
Geertrui Daem:
Toneelprijs van de Nederlandse Taalunie voor Het moederskind.
Stefan Hertmans: driejaarlijkse Prijs van de Vlaamse Gemeenschap voor Poëzie (de vroegere Staatsprijs) voor de dichtbundel Muziek voor de overtocht (1994).
Het Gentse Poëziecentrum: wordt vanaf 1995 Cultureel Ambassadeur van Vlaanderen.
Figurentheater Taptoe uit Gent: wordt in 1995 Cultureel Ambassadeur van Vlaanderen.
Norbert de Meyer: Michel Casteelsprijs voor cursiefjes 1995 voor Feesten met Florece.
Nicole Verschoore: Prix de l’ADELF 1995 voor haar debuutroman Le maître du bourg (1994, bij de gerenommeerde Parijse uitgeverij Gallimard).


 

Marcel de Backer (Gentbrugge, 1921 - Gent, 1990)
Robert de Graeve
(?, na 1890 – 1990)
Nicole Doise (Poperinge, 1940 – Gent, 1990)
Raf Reymen (Gent, 1926 – Mechelen, 1990)
tijdschrift Nihil (1968-1990)
tijdschrift SF-gids (1973-1990)
Yang Poëziereeks (1969-1990)

 

Paul Berkenman: Frans Roggenprijs voor zijn gehele oeuvre als dichter en toneelauteur en voor de belangrijke rol die hij speelde in de promotie van het theater.
Christine D'Haen: eredoctoraat aan de Gentse universiteit.
Guy Didelez: Literaire prijs stad Gent 1990 voor toneel & tv-scenario.
Jan H. Mysjkin:
Staatsprijs voor Vertalingen.
Arne Sierens: prestigieuze Nederlands-Vlaamse Toneelschrijfprijs voor zijn toneelstuk Mouchette.

 

 

Koenraad Goudeseune (Ieper, 1965 - )
Dirk Leyman
(Ronse, 1965 - )
Erwin
Mortier (Gent, 1965 - )
PEF (ps. van Marc de Fleyt, Gent, 1965 - )
Mieke Versyp
(ps. van Annemie Versyp, 1965 - )
Dinsdagmiddagen van de poëzie (1965-1968), georganiseerd door de Vereniging van Oostvlaamse Letterkundigen, in samenwerking met Germania-Gent.

 

Gaston Burssens (Dendermonde, 1896 - Ekeren, 1965)
Jef Crick
(Aalst, 1890 - Sint-Amandsberg, 1965)
Hendrik Jozef de Vos (Gent, 1902 - Gent, 1965)
Roger Kervyn de Marcke ten Driessche
(Gent, 1896 - Leuven, 1965)
Richard Minne
(Gent, 1891 - Sint-Martens-Latem,1965)
Jeanne Nowé (ps. van Jeanne Verstegen, Gent, 1894 – Bayreuth, 1965)
Jan van Nijlen (Antwerpen, 1884 - Vorst, 1965)
Michel van Vlaenderen (Gent, 1894 - Drongen, 1965)
Jan Walravens (
Anderlecht, 1920 - Brussel, 1965)
Heinrich Wandt (Stuttgart, 1890 - Schöneberg, 1965)
Jong-Nederlands literair tijdschrift (1964-1965, uitgegeven door Eric Waelput)

 

Astère Michel Dhondt: tweejaarlijkse toneelprijs van de Koninklijke Vlaame Academie voor Taal- en Letterkunde voor zijn toneelstuk De Ceremonie.
Georges van Vrekhem: Literaire prijs van de Stad Gent voor zijn toneelstuk De steen.
Johnnie Verstraete: Prijs van de Provincie Oost-Vlaanderen voor de bundel Fotografie voor verduizelde ogen.
Michel Casteels: Martini-prijs 1965 voor zijn fel opgemerkt stuk over de rivaliteit tussen Benoni Beheyt en Rik van Looy, na het wereldkampioenschap wielrennen in Ronse (1963).
Gerard Walschap: Staatsprijs 1965 voor zijn volledig oeuvre.
Roland Mortier: Prix Francqui 1965.


 

Jeroen Brouwers (Batavia/Indonesië, 1940 - )
Alban d’Hulst
(ps. van Francis Dekegel, Gent?, ca.1940 - )
Nicole, Doise
(Poperinge, 1940 – Gent, 1990)
Daniël van Ryssel
(Evergem, 1940 - )
De Faungroep
(vereniging, 1940 - 1945)

 

Walter Benjamin (Berlijn, 1892 - Portbou, 1940)
Louis Halleux (Brugge, 1858 - Gent, 1940)
Karel Opdenbosch
(Meerbeke, 1867 - Gent, 1940)
Lodewijck Slock
(Gent, 1858 - 1940)
De Vlaamsche kinderbibliotheek
(tijdschrift, 1930 - vóór 1940)
De Vlaamsche volksbibliotheek (tijdschrift, 1930 - vóór 1940)
Tooneelschool
(tijdschrift, 1937-1940)


Romain Deconinck (Gent, 1915 - 1994)
Albert de Swaef (Vlierzele, 1915 - ?, 2005?)
Bert Peleman (Puurs, 1915 - Antwerpen, 1995)
Albrecht Ram (Zomergem, 1915 - ?)
Leo Simoens (Brugge, 1915 - ?)
Raymond van den Brandt (Turnhout, 1915 - ?)
L’Arriviste (studentenblad van het Gentse atheneum, 1915 - ?)
Zondagsblad (tijdschrift, 1915 - 1928)

 

Aimé Bogaerts (Oostakker, 1859 – Gent, 1915)
Theophiel Coopman
(Gent, 1852 – Schaarbeek, 1915)
Jan Stappaert
(Gent, 1833 - 1915)

Polydoor Anri (Gent, 1865 - 1953)
Jan Cleppe (Gent, 1865 - Sint-Joost-ten-Node, 1937)
Gustaaf d’Hondt (Sint-Denijs-Westrem, 1865 - Gent, 1938)
Lambrecht Lambrechts
(Hoeselt, 1865 - Gent, 1932)
Georges van Ormelinghen
(Gent, 1865 - Parijs, 1906)

Vaderlandsch museum (tijdschrift, 1855-1865)


Philip Kervyn de Volckaersbeke (Sint-Niklaas, 1815 – Nazareth, 1881)
Ida von (Reinsberg-)Düringsfeld (Militsch/Niederschlesien, 1815 - Stuttgart, 1876)
Vrede van Gent-ratificatie op 17 februari 1815
Verenigd Koninkrijk der Nederlanden (1815 - 1830)

 

Pierre Beneau (Gent, 1779 - 1815)
Volksuitgaven (van Gentse gebroeders Jacques-François en Pierre-Antoine Kimpe,1799-1815)


1765 Geboren: Andreas Duncan (Amsterdam, 1765 - Gent, 1834)
1715 Geboren: Margaret Calderwood (Engeland, 1715 - 1774)
1615 Onsterfelijk: Cornelius Columbanus Vrancx (Dendermonde, ca.1529 - Gent, 1615)
1415 Geboren: Alijt Bake (Utrecht?, 1415 - Antwerpen?, 1455)
1265 Geboren: Dante Alighieri (Florence/ Italië, 1265 - Ravenna, 1321)